Płatności zbliżeniowe, czy można wyłączyć tę funkcję?

Obecnie większość użytkowników kart płatniczych może dokonywać płatności za towary czy usługi kartą, wykorzystując opcje płatności zbliżeniowych. Mają one wiele zalet, ale dla niektórych mogą cały czas wydawać się mało bezpieczne. Zaletą takich płatności jest brak potrzeby zatwierdzania operacji, których wartość nie przekracza 50 zł kodem PIN. Wystarczy zbliżyć kartę do terminala, by taka płatność była zaakceptowana. Kwota obciąży nasze konto. Zwykle banki w ramach zapewnienia bezpieczeństwa zgromadzonych na koncie środków umożliwiają wykonanie do 5 takich transakcji dziennie. W przypadku kradzieży karty nasz budżet nie zostanie zbyt obciążany gdyż po wykorzystaniu ” limitu” potrzebne będzie podanie nr PIN. Tak samo będzie w przypadku chęci dokonania płatności na kwotę wyższą niż ustalony limit.

Bezstykowe płatności są zatem bardzo szybkie i wygodne; sklep może obsłużyć większą ilość klientów, bez oczekiwania w kolejce przy kasie. Dla nielicznych jednak brak konieczności wpisania nr PIN oznacza obniżone standardy bezpieczeństwa. W trosce o swoje pieniądze, zabezpieczając się przed wykorzystaniem dostępnych limitów w razie kradzieży karty, poszukują opcji zablokowania takich funkcjonalności. Czy da się zablokować opcje płatności zbliżeniowych?

Większość banków od początku wydaje klientom karty z mikroczipem, dla wygodnego korzystania z takich opcji jak płatności zbliżeniowe. Można jednak zgłosić się do banku, zlecić dyspozycję wyłączenia funkcji zbliżeniowej. Można to zrobić także na infolinii czy bankomacie, jednak najwygodniej przez bankowość internetową. Jeśli bank nie przewiduje wyłączenia płatności zbliżeniowych można ustawić limit transakcji, zmienić kwotę na 0 zł i wtedy już nie będzie możliwe wykonanie płatności zbliżeniowej. W dowolnym momencie w ten sam sposób można zmienić limit i dodać taką funkcjonalność do karty, z jakiej na co dzień korzystamy.

Należy zaznaczyć, że jeśli karta nie zostanie skradziona albo zgubiona właściwie nie ma ryzyka korzystania z takiego rozwiązania. Zabezpieczenia, nowoczesne terminale i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa przez użytkownika powodują, że takie płatności nie są obciążone ryzykiem. Pozwalają natomiast faktycznie zaoszczędzić sporo czasu.