Bitcoin – co to takiego i gdzie je kupić?

Bitcoin jest wirtualna walutą, powstałą w 2009 r. a jej twórcą jest prawdopodobnie osoba (albo grupa) Satoshi Nakamoto. Od jakiegoś czasu dość głośno o bitcoinach, zwłaszcza w mediach. Rząd i NBP ostrzegają przed obrotem kryptowalutą, ze względu na ryzyko, jakie niosą tego typu inwestycje. Dlaczego więc bitcoin jest coraz bardziej popularny?

Przede wszystkim o sukcesie bitcoina decyduje tzw. łańcuch bloków. Blockchain wykorzystuje się do przechowywania i przesyłu informacji o zawartych transakcjach w sieci. Wykorzystuje się takie rozwiązania od lat w bankowości, handlu. Raz zapisane dane nie znikną. Przeciętny obywatel ma możliwość dokonywania płatności z wykorzystaniem bitcoinów tam, gdzie akceptuje się je jako środki płatnicze. Z jednego krańca świata możemy zapłacić za zakupy na drugim kontynencie i to dosłownie w sekundzie.

Jakie niesie ryzyko?

Kryptowaluty kupuje si taniej z nadzieją, że odsprzeda się drożej. W przypadku bitcoina jego wartość spekulacyjna kusi internautów. Obracając nimi na giełdzie można szybko zarobić, ale teą stracić. Stąd ostrzeżenia NBP i podkreślanie, że do takich inwestycji niezbędna jest świadomość ryzyka i odpowiednia wiedza. Istnieje też ryzyko kradzieży, oszustw czy możliwość wahań i drastycznego spadku kursu. Rzecz jasna w tradycyjnych pieniądzach takie ryzyko (głównie jeśli chodzi o waluty obce) też istnieje. Dzisiaj bitcoin kosztuje zdecydowanie więcej, niż na początku.

Jak kupić bitcoiny?

Są dwie możliwości – albo przez tzw. kopanie, czyli użyczenie mocy obliczeniowej komputera do dokonywania obliczeń przy tzw. wykopywaniu bloków, albo tradycyjnie, na giełdzie czy w kantorach kryptowalut. Jeśli posiadamy dobry sprzęt komputerowy pierwszy sposób jest ok. Dla mniej zorganizowanych istnieje dzisiaj wiele kantorów czy giełd, również polskich, gdzie bez problemu można kupić kryptowaluty. Niezbędna jest rejestracja wraz z weryfikacja konta. Po przelaniu środków na wskazane konto wymienimy złotówki na bitcoiny według aktualnego kursu.

O czym pamiętać?

Decydując się na obrót bitcoinami warto wstępnie obserwować giełdę i nie podejmować pochopnych decyzji. Jeśli chcemy kupić i przechować przez jakiś czas bitcoiny warto mieć specjalnie ku temu dedykowany portfel w sieci.