Mimo, że kantory internetowe działają na polskim rynku zaledwie kilka lat, znalazły rzeszę klientów, którzy dzięki internetowej wymianie walut zaoszczędziły, według szacunków, nawet kilka milionów złotych. Z usług kantorów chętnie korzystają osoby, które wymieniają złotówki na walutę, w której zaciągnęły kredyt, wyjeżdżają na wakacje, współpracują z zagranicznymi kontrahentami.
Dlaczego e-kantory są tak popularne?
Głównie z racji cen i możliwości wymiany walut bez wychodzenia z domu. Marża kantorów internetowych jest zdecydowanie niższa, niż w banku czy placówkach stacjonarnych. Nawet ci, którzy do tej pory nieufnie podchodzili do wymiany online sukcesywnie wymieniają, zaczynając od mniejszych kwot, waluty w e-kantorach, tak na „próbę”. Zwykle zostają. Każdy z nas przed podjęciem ważnych decyzji posiłkuje się opiniami. Ma to miejsce np. w przypadku zakupów online, wyboru sprzętu czy innych droższych produktów. Pierwsze co, to sprawdzamy dana firmę, czy usługę w sieci, bazując na doświadczeniu innych.
Wśród ponad 50 kantorów internetowych prowadzone są rankingi, publikowane są opinie klientów. Wszystko po to, by zyskać zaufanie nowych uczestników. Warto podkreślić, że jako instytucje finansowe, także takie kantory dbają o odpowiednie zapewnienie bezpieczeństwa każdej transakcji (podobnie jak w bankowości elektronicznej).
Proces wymiany walut nie jest skomplikowany. Wystarczy zarejestrować się w serwisie, przelać kwotę złotówek ze swojego rachunku bankowego. Kolejny krok to zatwierdzenie transakcji i oczekiwanie. W różnych kantorach trwa to różnie, najczęściej kilka godzin maksymalnie (kwestia obsługi prze bank). Internetowy kantor odsyła kwotę, za którą zapłaciliśmy, w wybranej walucie na rachunek walutowy. Wraz ze wzrostem konkurencji e-kantory coraz bardziej dbają o swoich klientów, zapewniając im nienaganną obsługę i wysoki poziom usług. Często informują o każdym etapie transakcji.
E-kantory mają zwolenników, ale i przeciwników. Pierwszych jest zdecydowanie więcej. Jako zalety takiej formy wymiany walut należy uznać oszczędności czasu, pieniędzy, wysoka jakość obsługi klienta, akcje promocyjne i bezpieczeństwo transakcji. Wada może być jedynie ograniczenie wynikające z braku księgowań międzybankowych w niektórych placówkach banków w weekendy, a co z tym związane dłuższy czas oczekiwania na wpływ waluty.
Jeszcze kilka lat wstecz chyba mało kto wróżył kantorom internetowym sukces. Zdecydowany wpływ na rozwój przedsięwzięcia miała sytuacja gospodarcza, a głównie wzrost kursu franka szwajcarskiego, w której to walucie wiele osób zaciągało kredyty hipoteczne. Internetowa wymiana walut jest formą wygodną, opłacalna i bezpieczną. Ci, którzy w segmencie wypracowali pozycje na rynku liczą na dalszy rozwój e-kantorów i zwiększenie zaufania klientów. Jasne reguły, prosta obsługa, niska marża – to tu klienci znaleźli alternatywę na oszczędności i czasu, i pieniędzy.