Karta kredytowa bez zaświadczeń o dochodach – czy to możliwe?

Karta kredytowa to atrakcyjne i wygodne rozwiązanie, gdy chcemy skorzystać z dodatkowych pieniędzy. Niestety, nie każdy może otrzymać ją w banku. Klienci, którzy nie otrzymują stałych dochodów na odpowiednio wysokim poziomie, mogą spotkać się z odrzuceniem wniosku. Czy można otrzymać kredytówkę bez przedstawiania zaświadczeń?

W banku trudniej

Karta kredytowa to w rzeczywistości określony limit, który bank przyznaje na wniosek klienta i którym ów klient może dowolnie dysponować. Są to zatem dodatkowe środki, które można przeznaczyć na różne cele, najbardziej przydają się zaś w sytuacji nieprzewidzianych wydatków. Wykorzystane środki można zwrócić na kilka sposobów: albo zwracając dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy w okresie bezodsetkowym albo wpłacając tylko minimalną sumę, resztę zaś oddać w przyszłości, licząc się z koniecznością spłaty odsetek. W niektórych bankach mamy również możliwość rozłożenia naszych wydatków na raty. To szczególnie wygodne rozwiązanie, ponieważ limit dostajemy na określony czas (zwykle kilka lat) i możemy wykorzystać go w każdej chwili, nie musimy zatem składać wniosków o kolejne pożyczki czy kredyty. Aby uzyskać kartę kredytową, należy spełnić kilka warunków: posiadać stały i regularny dochód, pozytywną historię kredytową oraz zdolność do zaciągania kolejnych zobowiązań. W tym celu bank może poprosić nas o złożenie dodatkowych dokumentów – zwykle jest to zaświadczenie o dochodach potwierdzone przez pracodawcę, PIT za ubiegły rok albo wyciąg z konta, na które wpływa nasze wynagrodzenie. We wniosku będziemy musieli również podać szereg informacji dotyczących naszych wydatków czy zobowiązań, status mieszkaniowy oraz dane pracodawcy. Niemal niemożliwe jest jednak uzyskanie karty kredytowej na oświadczenie czy tylko na dowód osobisty (chyba że w banku, do którego od co najmniej sześciu-dwunastu miesięcy regularnie wpływa nasze wynagrodzenie).

Oferta pozabankowa

Osoby, które uzyskują dochody nieregularnie mogą mieć trudności z otrzymaniem karty kredytowej w banku. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie mogą jej uzyskać. Na polskim rynku już od kilku lat funkcjonuje możliwość wnioskowania o kartę kredytową w ramach firm pozabankowych. W takim przypadku wystarczy wypełnić prosty wniosek, podać podstawowe dane oraz zweryfikować konto (poprzez przelew weryfikacyjny lub usługę Kontomatik). Kartę kredytową uzyskamy bez problemu, możemy również zlecić dyspozycję przelewu i z części pieniędzy korzystać jeszcze przed otrzymaniem „plastiku”. Pozabankowe karty kredytowe będą dobrym rozwiązaniem nie tylko dla osób z nieregularnymi dochodami, lecz również klientów z negatywną historią kredytową. Za wydanie karty nie płacimy, nawet gdy jej nie używamy. Taka karta nie ma jednak okresu bezodsetkowego – oznacza to, że płacąc nią i tak będziemy musieli zapłacić określoną prowizję, bez względu na to, kiedy zwrócimy wykorzystane środki. Im szybciej to zrobimy, tym opłata będzie niższa. Jeżeli w wyznaczonym terminie spłacimy tylko kwotę minimalną, wówczas musimy liczyć się z naliczaniem dodatkowych odsetek. Nie jest to więc rozwiązanie idealne, ale z pewnością przydatne dla osób, które chciałyby dysponować dodatkowymi środkami lecz nie otrzymają karty kredytowej w banku. Ponadto pozabankowa karta kredytowa może stanowić dobrą alternatywę dla pożyczek w innych firmach, oszczędzamy wówczas czas ponieważ nie musimy składać wniosku za każdym razem od nowa, lecz korzystać z raz przyznanego limitu. Warto także sprawdzać promocje dla nowych klientów ponieważ czasem można skorzystać z okresu, w którym odsetki nie będą się naliczać. Stali i sumienni klienci już po kilku miesiącach mogą zwiększyć swój limit.

Czy warto skorzystać?

Pozabankowa karta kredytowa jest ciekawym i nowatorskim rozwiązaniem. Warto rozważyć skorzystanie z takiej opcji, gdy potrzebujemy dodatkowych środków finansowych, a banki mogłyby odmówić nam jej przyznania. Z dodatkowych pieniędzy możemy korzystać w każdym momencie i czasem rzeczywiście mogą nas uratować – na przykład pod koniec miesiąca lub gdy oczekujemy na zapłatę za wykonane zlecenie. Przed złożeniem wniosku powinniśmy porównać dostępne oferty i wybrać najkorzystniejszą. Należy także pamiętać o tym, że im szybciej spłacimy całość zadłużenia, tym mniejsze koszty poniesiemy. Planowanie domowego budżetu i wydatków powinno być rozsądne, wówczas unikniemy wielu nieprzyjemności, stresu i dodatkowych kosztów.