Chociaż oszczędzanie nie jest najmocniejszą stroną Polaków, to wiele osób deklaruje, że chce odkładać pieniądze. Niestety większość z nas nie ma konkretnego celu, co potrafi bardzo szybko zdemotywować. Około 30% oszczędzających przyznaje, że buduje zaplecze finansowe, jednak bez wyraźnie postawionego celu, najczęściej mówi się o przyszłości, emeryturze albo o wakacjach.
Ustalenie celu to podstawa
Brak konkretnej motywacji w oszczędzaniu sprawia, że początkowy upór oraz systematyczność powoli gasną i coraz trudniej jest zapanować nam nad domowymi wydatkami. Gdy mielibyśmy świadomość, że każda odłożona złotówka przybliża nas do konkretnego celu, na pewno motywacja byłaby większa i rzadziej ulegalibyśmy pokusom. Niektórzy potrafią oszczędzać od dziecka, inni mają tendencje do wydawania pieniędzy i muszą nauczyć się je odkładać. Proces gromadzenia oszczędności należy zacząć od dokładnej analizy wydatków, wówczas dowiemy się na co tak naprawdę przeznaczamy wypłatę. Następnie trzeba zastanowić się, jak zminimalizować koszty życia i ostatnim krokiem jest ustalenie celu.
Jak oszczędzać?
Jeżeli najpierw zabieramy się za gromadzenie pieniędzy, a dopiero później myślimy, na co je wydać, możemy wpaść w pewnego rodzaju pułapkę. Gdy po kilkunastu latach w końcu zdecydujemy się na wydanie oszczędności na nowy samochód, czy wymarzone wczasy i poświęcimy na to wszystkie oszczędności nie uwzględniając na przykład emerytury, może być nieciekawie. W momencie oszczędzania bez celu, zebrane pieniądze wydaje się trudno, bo nie mamy początkowo na nie pomysłu. W sytuacji, gdy wiemy dokładnie, na co oraz ile przeznaczymy na to gotówki, łatwiej nam podjąć taką decyzję. Marzenia na temat posiadania określonych rzeczy czy wyjazdów, najlepiej realizować stopniowo, inaczej może okazać się, że całe życie oszczędzaliśmy i tak naprawdę nic konkretnego z tego nie mamy.
A co z emeryturą?
Obecnie chyba już nikt nie ma wątpliwości, że emerytury, które otrzymamy nie będą w stanie zapewnić nam godnego życia na starość. Warto budować zaplecze finansowe, aby móc starzeć się godnie i móc utrzymać odpowiedni standard życia. Im wcześniej zaczniemy odkładać pieniądze na starość, tym lepiej.